سیزدهم آذر روز بیمه گرامی باد.

به مناسبت روز بیمه همراه ما باشید تا سطح اطلاعات عمومی خودمون رو در مورد نامگذاری این روز ارتقاء بدهیم:

نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش بیمه در دنیا

اولین دستاورد بشر در صنعت بیمه مربوط به دریانوردان و بازرگانان دریایی بوده است. بازرگانان چینی متوجه شدند که امکان غرق شدن یا دستبرد و سرقت همه قایق ها و کشتی‌های باربری‌شان در یک روز وجود ندارد. به همین علت آن‌ها به منظور پیشگیری از غرق شدن و سرقت کالاهای اساسی خود، بارها و کالاهای خود را در چندین کشتی و قایق بارگیری کردند. با این عمل در حوادث تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دادند.

بازرگانان فنیقی و بابلی روش پیشرفته تری را در زمینه بیمه به کار بردند: آن ها به منظور تامین هزینه کالا و کشتی و قایق های خود وام دریافت می‌کردند. بنابراین خطر سرقت و هر گونه حوادث غیرمترقبه را فرد وام دهنده متقبل می شد. یکی از قدیمی ترین گزارش های این حوزه به بیمه دریایی مربوط است؛ این بیمه مربوط به یک کشتی ایتالیایی بود که در سال ۱۳۴۷ به ثبت رسیده است.

تاریخچه ورود صنعت بیمه در ایران

فعالیت بیمه ای در ایران برای اولین بار در سال ۱۲۸۹ آغاز شده است. دراین سال دو موسس روسی با نام های نادژدا و قفقاز مرکوری فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودند. از این تاریخ تا سال ۱۳۱۴، حدود ۱۳ شرکت خارجی کار خود را در زمینه صنعت بیمه شروع کردند.

ایده تشکیل بیمه ایرانی سال ها بعد یعنی در سال ۱۳۱۰ توسط یک فرد ایرانی مطرح گشت. نام وی دکتر الکساندر آقایان بود. او سابقه کار و فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را نیز در پرونده خود داشت. وی بعدها نام خود را به علی اکبر داور وزیر مالیه وقت تغییر داد. در سال ۱۳۱۴ شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد. در همین روز بود که داور یک سخنرانی کوتاهی در افتتاحیه ایراد نمود و منزل مسکونی خود را بیمه آتش سوزی کرد. این بیمه‌نامه به عنوان اولین بیمه نامه صادره ایرانی محسوب می‌شود.

13 آذرماه 1399، روز بیمه

اگر به تقویم سالانه نگاهی بیندازیم؛ روز ۱۳ آذر ماه را به عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند. البته همان طور که گفته شد؛ ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴ را می توان اولین روز فعالیت بیمه گری یک شرکت رسمی در ایران دانست. اما در آن زمان روزی در تقویم با عنوان روز بیمه مطرح نبود. پس از تصویب قانون اداره امور شرکت‌های بیمه در تاریخ ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۶۷ توسط بیمه مرکزی ایران، آن روز به عنوان روز بیمه در تقویم نامگذاری گردید.

از همان سال ۶۷ به بعد همه ساله در روز ۱۳ آذر، سمیناری از طرف سازمان تدارک داده می شود و در این روز که در تقویم با عنوان روز بیمه ثبت شده،از فعالان این صنعت تشکر و قدردانی می‌شود.

ارادتمند شما رضا بخشنده

0 پیام

پیام خود را برای ما ارسال نمایید. انصراف