قابل توجه افرادی که قصد خرید بیمه آنلاین از شرکت‌های استارت اپ بیمه‌ای ( بیمیتو ، بیمه دات کام، بیمه بازار، بیمیلاین، بیمه تایم، ازکی و آیتول ) را دارند.

بیمه مرکزی با بخشنامه ای در خصوص الزامات مقرر در آئین نامه شورای عالی بیمه و مکمل های آن، فعالیت استارت آپ های بیمه ای فاقد مجوز از بیمه مرکزی را غیر قانونی اعلام کرد.

بنا به گزارشی از ایسنا، طبق بخشنامه بیمه مرکزی، که با تایید مشترک اداره کل نظارت بر شبکه خدمات بیمه ای و نظارت فنی بر بیمه صادر شده است، از تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱همکاری مستقیم و غیرمستقیم به هرنحو با شرکت های بیمه و شبکه های فروش با سایت های بیمه ای برخط (استارت آپ‌ها) ( بیمیتو ، بیمه دات کام، بیمه بازار، بیمیلاین، بیمه تایم، ازکی ) فاقد مجوز در همه رشته های بیمه ای ممنوع میباشد و در صورت عدم رعایت این مورد و مشاهده نام شرکت های بیمه ای در سایت ها و اپلیکیشن های اعلام شده از سوی بیمه مرکزی، برخوردهای نظارتی لازم طبق ماده ۲۶ آیین نامه شماره ۷۵ شورای عالی در اولویت کار بیمه مرکزی قرار خواهد گرفت.

همچنین در این بخشنامه با تاکید ذکر شده است؛ چنانچه شرکت بیمه ای به هر نحو چه  مستقیم یا غیرمستقیم (غالباً از طریق شرکت های خدمات بیمه ای) خارج از ضوابط و قوانین  بیمه ای اقدام به بستن  قرارداد با استارت آپ ها نموده باشند، هرچه سریع تر نسبت به باطل نمودن  قرارداد و دریافت کامل حق بیمه متعلقه اقدام کرده و نتیجه این امر را به بیمه مرکزی گزارش نمایند.

بر اساس مفاد این بخشنامه، اعمال هر گونه تخفیف بیشتر از حد مقرر در تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون بیمه شخص ثالث (مصوب سال ۱۳۹۵) در حق بیمه تعهدات اجباری بیمه نامه شخص ثالث و حوادث رانندگی که منجر به کاهش خالص مبلغ پرداختی بیمه گذار گردد، ممنوع شد.

قابل ذکر است اعطای ترفیعات فروش و امتیازات شبه نقدی غیرمتعارف (مثل ارائه بن خرید، کارت اعتباری، تخفیف در حق بیمه سایر بیمه نامه ها)، توسط همه عرضه کنندگان مجاز بیمه ای از جمله کارگزاران رسمی بر خط، تخلف محسوب شده و ممکن است در زمان پرداخت خسارت پرونده با مشکل مواجه گردد.

بیمه-انلاین

0 پیام

پیام خود را برای ما ارسال نمایید. انصراف