پاسخ این سوال روشن است: «عدم انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو هیچ مشکلی به‌وجود نمی‌آورد. ولی اگر در زمان مناسب در این خصوص اقدام نکنید، در واقع تخفیف بیمه ثالث خود را از دست میدهید.»  اما قانونا این انتقال یک انتخاب از سوی مالک خودر بوده و اجباری نیست.

در صورت منتقل نکردن تخفیف بیمه شخص ثالث و هم‌نام نبودن سند خودرو و بیمه‌نامه شخص ثالث بازهم شرکت بیمه‌ خود را طبق قانون موظف به پرداخت خسارت‌های احتمالی به طرف مقابل و پایبند به  تعهدات خود میداند. نکته جالب اینکه می‌توان از بیمه شخص ثالث  حتی به‌عنوان وثیقه در دادگاه استفاده کرد. به زبان ساده‌تر تخفیف بیمه ثالث فقط هزینه سالانه تمدید بیمه را کاهش داده و تفاوتی در نوع خدمات بیمه ای پدید نمی آید. 

پاسخ به پرسش‌هایی که می‌توانند سوال شما نیز باشند:

انتقال دادن تخفیف بیمه شخص ثالث به نظر بسیاری از مالکین خودرو یک موضوع پیچیده و پرابهام است. دلیل این ابهام را می‌توان وجود تغییرات و اصلاحات جدید در قوانین هر ساله دانست.

به همین دلیل در این بخش می‌خواهیم به چند سوال پرتکرار در این زمینه پاسخ بدهیم. پرسش‌هایی که  در میان افرادی که به دنبال اطلاعات  در مورد برگرداندن تخفیف بیمه می باشند، مشترک هستند.

۱- آیا تخفیف بیمه شخص ثالث باید به‌صورت کامل منتقل شود یا میتوان بخشی از آن  را منتقل کرد وبخش دیگر را حفظ کرد؟

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث باید به‌صورت کامل صورت گرفته و انتقال بخشی از آن به هیچ‌وجه امکان پذیر نیست.

۲- آیا برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید یا اقوام درجه یک باید تا زمان انقضای بیمه‌نامه صبر کرد؟

خیر. برای این کار نیازی به انتظار تا تمام شدن بیمه شخص ثالث تخفیف‌دار و انقضای آن نیست. ولی باید توجه داشت که زمانی می‌توان تخفیف را به خودروی جدید انتقال داد که زمان تمدید بیمه شخص ثالث آن خودرو رسیده باشد.

۳- آیا محدودیت سنی برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به فرزندان  وجود دارد؟

بله، امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به فرزندانی که هنوز به سن قانونی یعنی هجده سال تمام نرسیده‌اند وجود ندارد.

۴- آیا در صورتی‌ که خودروی‌ خود را فروخته و تا مدتی قصد خرید خودروی جدید نداشته باشیم، می‌توان تا زمان خرید اتومبیل جدید، تخفیف بیمه شخص ثالث‌ را حفظ کرد؟

بله. برای این کار باید به نمایندگی یا دفتر مرکزی شرکت بیمه‌ خود مراجعه و گواهی تخفیف سنوات بیمه شخص ثالث‌تان را دریافت کنید تا حین خرید خودروی جدید روی بیمه شخص ثالث آن اعمال شود.

  • البته ضروری است بدانید که اگر خودروی جدید شما نو یعنی صفرکیلومتر باشد، برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث باید تا زمان سررسید انقضای بیمه ثالث صادر شده از سوی کارخانه که معمولا یک‌ساله می باشد صبر کنید.
  • همچنین درتغییرات قانون جدید این امکان فراهم شده که اگر سابقه خسارت نداشته باشید، در فاصله زمانی بین خرید دو خودرو، باز هم هرساله ۵ درصد تخفیف بیمه شامل حال‌ بیمه شما بشود. در این شرایط استفاده از مشاوره آنلاین را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

۵- آیا نیاز است برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث حتما خودروی خود را فروخته باشیم؟

بله، فروش خودرو به صورت قطعی و خارج از شرایط وکالتی و قول‌نامه‌ای برای انتقال دادن تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید خود یا بستگان درجه اول الزامی می باشد.

۶- آیا امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در شرایطی‌که تاریخ انقضای آن گذشته باشد ولی تمدید نشده باشد وجود دارد؟

خیر. تخفیف بیمه‌نامه فاقد اعتبار و منقضی‌شده قابل انتقال دادن نیست. پس باید توجه داشته باشید اگراعتبار بیمه شخص ثالث خودروی شما رو به انقضا است و قصد فروش و انتقال تخفیف آن به خودروی جدید خودتان یا بستگان درجه یک خود را دارید، حتما باید آن‌را سر موعد مقرر تمدید نمایید.

۷- درصورت خریداری بیمه شخص ثالث به‌صورت آنلاین، چگونه می‌توانیم از صحت آن مطمئن شویم؟

برای حصول اطمینان از صحت و اعتبار بیمه شخص ثالثی که به‌صورت آنلاین خریداری شده می‌توانید به سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سامانه سَنهاب مراجعه و تنها با چند کلیک صحت بیمه‌نامه را تائید کنید. واضح است در صورت عدم صحت بیمه‌نامه امکان انتقال آن نیز وجود ندارد.

۸- آیا امکان تجمیع تخفیف بیمه‌نامه منتقل شده به خودروی جدید با تخفیف بیمه شخص ثالث خود آن خودرو وجود دارد؟

خیر، در این شرایط میزان تخفیف بیشتر از میان خودروی قبلی و جدید، سقف تخفیفی است که بیمه برای بیمه‌نامه شخص ثالث آن خودرو لحاظ می‌کند.

 

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث و تغییرات آن در سال ۱۴۰۰

«برای مشاهده کلیک کنید.»

0 پیام

پیام خود را برای ما ارسال نمایید. انصراف