طبق ماده ۶ مصوبه شورای نگهبان  سال ۱۳۹۶، که در واقع  اصلاحیه قانون بیمه شخص ثالث در سال قبل از آن میباشد ،بیمه شخص ثالث راننده‌محور به حساب می‌آید نه خودرومحور.

درنتیجه شانسی برای مالک خودرو به وجود می‌آید تا تخفیف‌های بیمه شخص ثالث را به اتومبیل جدید خود انتقال داده و حین تمدید بیمه شخص ثالث هزینه ای بسیار کمتر در مقایسه با وضعیت بدون تخفیف بپردازند.در نتیجه از سال دوم به بعد، هر سال ۵ درصد به تخفیف بیمه آنها اضافه میگردد.

یعنی در صورت عدم تصادف یا نگرفتن خسارت از بیمه،بیمه شخص ثالث فرد در سال چهاردهم ۷۰ درصد تخفیف دارد. همچنین در صورت وارد آمدن خسارات مالی و جانی ٬ تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث کاهش میابد ٬به این صورت که برای گرفتن خسارات مالی با تکرار یک‌بار ۲۰ درصد، دوبار۳۰درصد، سه‌بار و بیشتر۴۰ درصد  و برای خسارت های جانی با تکرار یک‌بار۳۰ درصد، دوبار۷۰ درصد، سه‌بار و بیشتر۱۰۰ درصد خواهد بود.

 

تا انتهای سال ۱۳۹۹ شرایط انتقال بیمه شخص ثالث به این صورت بود که فروشنده می‌توانست ثمره رانندگی ایمن یا عدم دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه را در قالب تخفیف بیمه شخص ثالث به خریدار جدید خودرو انتقال بدهد. البته این انتقال تحت شرایط زیرصورت میگرفت:

 • هر ۲ خودرو در یک دسته‌ ی کاربری قرار داشته باشند. مثلا یکی وانت و دیگری سواری نباشد.
 • انتقال قطعی سند مالکیت صورت گرفته و معامله به صورت وکالت‌نامه (کاری، بلاعزل، تعویض پلاک و …) و قول‌نامه انجام نشده باشد.
 • انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث طبق فرآیندهای قانونی صدور سند قطعی جدید انجام شود.

اما با شروع سال ۱۴۰۰ قانون و شرایط جدیدی برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث برقرار شده است. اکنون براساس قانون جدید، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث قبل از انقضای اعتبار آن فقط به خودروی جدید خود فرد (مالک اتومبیل) یا اعضای درجه یک خانواده او امکان‌پذیر می باشد.

پس باید به صراحت اعلام کنیم امکان انتقال بیمه شخص ثالث به خریدار خودرو، دیگر در صورتی‌‌ که او شخصی از میان همسر، پدر، مادر و فرزندانِ فروشنده نباشد، وجود ندارد. البته در صورت فروش خودرو به اعضای درجه یک خانواده نیز ۳ شرط بالا برقرار هستند.

علت این تغییر را میتوان عدم اطلاع برخی فروشندگان خودرو از شرایط و انتقال ناخواسته تخفیف بیمه ثالث به مالک جدید عنوان کرد. و ازطرفی وقتی قابلیت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خریدار وجود داشته باشد، دیگر نگاه تشویقی به رانندگان مطیع قانون از بین می‌رود یعنی یک راننده متخلف و بدسابقه می‌تواند با خرید اتومبیل جدید از تخفیف‌های تشویقی بیمه شخص ثالث مالک قبلی خودرو راننده‌ای قانون‌مدار برخوردار شود!

طبق شرایطی که در قوانین جدید سال ۱۴۰۰ به آنها پرداخته شده، درصورتی که فردی به هر نحو تخفیف بیمه ثالث خود را به شخص دیگری خارج از دایره اعضای درجه یک خانواده‌ ی خود منتقل کند، مجرم شناخته می‌شود. نکته قابل توجه این کهددر صورت فوت صاحب خودرو ٬ تخفیف بیمه اتومبیل او قابل انتقال به وارث یا یکی از وارثان یا نماینده قانونی وی خواهد بود.

 

نحوه انتقال بیمه شخص ثالث 

براساس قانون سال ۱۴۰۰انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث می‌تواند در حالت‌های زیر صورت گیرد:

1.   به خودروی جدید مالک فعلی خودرو (که نباید صفرکیلومتر باشد).

2.   به خودروی افراد درجه یک خانواده مالک فعلی مثل از همسر، پدر، مادر و فرزندان

3.   از خودروی فرسوده مالک به خودروی جدید مالک که باید حتما کارکرده باشد.

4.   از خودروی متعلق به یک شرکت حقوقی به خودروی دیگر از اموال همان شرکت و با همان کاربری مثلا سواری به سواری، وانت به وانت و...

هر خودروی نو٬ طبق ضوابط کارخانه از بیمه شخص ثالث برخوردار است و دست‌کم تا زمان سررسید تمدید بیمه از سال دوم به بعد، امکان انتقال تخفیف به آن وجود ندارد در نتیجه  فعلا امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به اتومبیل صفرکیلومتر وجود ندارد. 

در خصوص خودروهای فرسوده قابل ذکر است روش انتقال بیمه شخص ثالث این اتومبیل‌ها به خودروی دیگر که تحت مالکیت شما یا اعضای درجه یک خانواده‌تان است، نیازمند ارائه مدارک زیر میباشد:

 • گواهی اسقاطی بودن خودروی قبلی
 • اصل بیمه شخص ثالث
 • اصل مدارک خودروی قبلی
 • سند قطعی خودروی جدید
 • مدارک شناسایی بیمه‌گذار
 • الحاقیه فسخ بیمه‌نامه خودروی اسقاطی

ارائه این مدارک برای اثبات از رده خارج شدن خودروی قبلی الزامی است. یعنی شما با ارائه این مدارک ثابت می کنید اتومبیل فرسوده‌ی شما از نظر قانون دیگر وجود خارجی ندارد. چراکه طبق قانون جدید اگر هم‌زمان دو خودرو یا بیشتر داشته باشید، نمی‌توانید تخفیف بیمه شخص ثالث‌تان را بین آنها جابه‌جا کنید.

 

روش انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید چگونه است؟

برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید باید به نمایندگی صدور بیمه‌نامه قبلی یا شعبه مرکزی آن شرکت بیمه‌گر مراجعه کنید. البته باید حتما مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • کپی کارت خودروی قبلی
 • کپی بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی قبلی
 • اصل و کپی برگه اسقاط خودرو قبلی در صورتی که اسقاطی باشد
 • اصل و کپی کارت خودروی جدید
 • بیمه‌نامه خودروی جدید

 ذکر این نکته نیز ضروری است که با توجه به حذف بیمه‌نامه کاغذی، اگر بیمه به‌صورت آنلاین خریداری شده باشد، گواهی دیجیتال اصالت بیمه‌نامه که از بیمه مرکزی قابل دریافت است یا لینکی که به موبایل بیمه‌گذار پیامک شده، به‌جای اصل نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث کفایت می‌کند.

در این فرآیند شرکت بیمه با صدور یک الحاقیه تخفیف‌های بیمه شخص ثالث قبلی را حذف و با دریافت مابه‌التفاوت بیمه‌نامه، آن‌را به خودروی جدید انتقال می‌دهد. مابه‌التفاوت نیز به محاسبه هزینه بیمه شخص ثالث خودروی قدیمی در روزهای باقی‌مانده بدون لحاظ تخفیف به‌علت انتقال آن به خودروی دیگر مربوط می‌شود.

 

 

شاید این سوال شما هم باشد:

عدم انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

«برای مشاهده این مطلب کلیک کنید»

 

0 پیام

پیام خود را برای ما ارسال نمایید. انصراف